2011. március 17., csütörtök

Megújul és evezhető lesz a Lajta

Az "Ausztria–Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007–2013" keretében mintegy 800 000 eurós támogatást nyertek a pályázó szervezetek a jelenlegi határ mindkét oldaláról "Határon átnyúló ökoturizmus és vízi sport a Lajtán" elnevezésű projektjükhöz - számolt be a kisalfold.hu. A pályázat résztvevői március 11-én mutatták be terveiket a nagyközönségnek. A beruházás fő célja a Lajta kitűnő adottságainak kihasználása és az egykori híres határvárostól, Királyhidától (jelenleg Ausztriához tartozik, német neve Bruckneudorf) Mosonmagyaróvárig tartó szakasz vízi sportolásra alkalmassá tétele illetve az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítése, hogy a térség vonzó vízi turisztikai célpont legyen.

fotó: Bacsó Balázs

A munkálatok során mederkotrással és a bedőlt fák eltávolításával evezhetővé teszik a folyót, illetve ki- és beszállóhelyeket létesítenek: az ausztriai szakaszon hét, míg a Malom-ági Lajtán hat területet tisztítanak meg és építenek ki. Új folyamkilométer- és információs táblákat is kihelyeznek magyar, német és angol nyelven. A projekt során ezen kívül többnyelvű turisztikai kiadványok, térképek készülnek, vízi mentőket és túravezetőket képeznek, hogy a csoportok minősített kísérőszemélyzettel járhassák be a folyószakaszt. A Mosonmagyaróvári Vízisport Egyesület (MVSE) új hajókat szeretne beszerezni a pályázati pénzek felhasználásával, hogy nyári szünetekben vízi táborokban ismertethessék meg az érdeklődőkkel a Lajta élővilágát, valamint évente két alkalommal vízisport-szezonnyitó és -záró tömegsportrendezvényeket szervezzenek.

Iváncsics János, Mosonmagyaróvár alpolgármestere a Magyar Rádiónak adott interjújában a projekt kapcsán elmondta, hogy 400-400 ezer eurót költhetnek a magyar és az osztrák oldalon is, amelyből elsősorban a folyó turisztikai szempontú hajózhatóvá tételére összpontosítanak. Többek között azt szeretnék elérni, hogy akár kiszállás nélkül körbe lehessen evezni a városban a Lajtán, amely a Zsilip utcánál ágazik ketté, majd a Toldi utcánál torkollik vissza a főágba. Ahhoz, hogy ezt megvalósíthassák, egy vízicsúszda építésére is szükség lesz, ami önmagában is nagy élményt nyújt majd a vízitúrázóknak.

Az alpolgármester elmondta: hat éve dolgoznak azon, hogy a Mosoni-Dunához hasonlóan a Lajtát is beillesszék a turisztikai lehetőségek közé. Minden évben megszervezik például a Voluta Vízi Karnevált, amelynek része egy Királyhidától Mosonmagyaróvárig szervezett vízitúra is, azonban minden évben komoly aggodalomra ad okot, hogy vajon végig lehet-e éppen menni, illetve hogy a bedőlt fák, hol akadályozzák meg a biztonságos végigevezést. Eddig nem volt igazán megfelelő kikötőhely sem, sem az osztrák, sem a magyar oldalon. A tervek szerint a vízi sportoláshoz szükséges teljes infrastruktúra 2013-ra készül el, de a város vezetői bíznak abban, hogy a vízitúrázók ennél hamarabb is felfedezik maguknak a Lajtát.

Nincsenek megjegyzések: