2010. október 8., péntek

3-5 év alatt újraéled a Marcal?

A vörösiszap-szennyezés elérte a Duna főágát, és jelenleg (2010. 10. 08.) Komáromnál tart. Az egyre nagyobb víztömegtől hígabb lett a szennyeződés, és csökkent a víz pH értéke, amit ecetsavas és gipszes kezeléssel is próbáltak elősegíteni. Dobson Tibor a kárfelszámolás helyszíni szóvivője arról számolt be, hogy ennek ellenére a katasztrófavédők halpusztulás jeleit észlelték a Duna főágán, valamint a Mosoni-Duna és a Rába torkolatánál. A Rába-Marcal torkolatánál 8,5 a pH-érték, Gönyűnél, a Mosoni- és az Öreg-Duna találkozása után 8,3 volt ez a mutató a reggel nyolc órai mérések szerint.

A Marcalban mostanra az összes hal elpusztult, és a növényzetet sem lehet megmenteni - mondta el Figeczki Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója, de hozzátette, hogy a Marcal folyó élővilága vélhetően magától helyreáll majd, ahogyan a tiszai ciánszennyezés esetében a Tisza is "meggyógyult" - idézte a szakembert a Kisalföld.

Figeczki Gábor kifejtette: a Marcal közepes természeti értékekkel rendelkező folyó volt, bizonyos terhelés eddig is érte, de fajgazdagnak volt tekinthető. A fajgazdagságot visszaállítani nem lehet, nem valószínű tehát, hogy lenne értelme halfajok visszatelepítésének, illetve bármilyen "helyrehozó" tevékenységnek. A Marcalon az ökoszisztémának újra kell épülnie, ez pedig csak saját magától történhet meg. A teljes táplálékláncnak kell ugyanis újra létrejönnie, ez vélhetően néhány éven belül meg is történik.

Emlékeztetett arra, hogy a tiszai ciánszennyeződés esetén sem lehetett előre megmondani a regenerálódás idejét, a Tisza mindenesetre meglepően hamar helyreállt. Ahhoz, hogy egy teljesen kipusztult folyó helyrejöjjön, 3-5 évre biztosan szükség van.

Nincsenek megjegyzések: