December 6-án Szent Miklós személyében a vízenjárók egyik védőszentjét is tisztelhetjük. Egyszer ugyanis Lykia partjainál viharba keveredett hajósok Szent Miklóshoz fohászkodtak, amikor a tengerből megjelent egy férfi, átvette a kormányzást, lecsendesítette a vihart, és biztos révbe kormányozta a hajót. Ezután ismét eltűnt a tengerben. Amikor a hajósok a myrai templomban hálaimát mondtak megmenekülésükért, képéről felismerték Miklóst és megköszönték neki a segítséget. Ugyanez a történet egy másik legenda szerint úgy hangzik, hogy a szent életű myrai püspök kiváló úszó volt, és 270-ben, amikor a Szentföldre zarándokolt, a tengeri út alkalmával kimentett két tengerészt, akiket a vihar a vízbe sodort, majd egymaga megjavította egy hánykolódó hajó orrárbocát. Ugyanezen történet másik változata szerint imádságával csendesítette le a vihart, és így menekültek meg a tengerészek és a zarándokok.
A középkor óta igen nagy a tisztelete Szent Miklósnak: ember- és főleg gyermekszeretete miatt a tizennégy segítőszent közé sorolták, illetve védőszentje Oroszországnak, Görögországnak, Szicíliának, és Lotaringiának. Holttestét 1087 óta a szicíliai Bari városában őrzik.
És persze ő a Mikulás.
A tengerészek és vízi mesterségeket folytatók legfontosabb védőszentje még Szent Jakab, a halász, aki az apostolok közül elsőként szenvedett vértanúhalált. Ő a búcsújárók, utasemberek és hajósok/tengerészek és Spanyolország védőszentje. A másik Nepomuki Szent János, a gyónási titkot megőrző cseh vértanú, akit a prágai Moldva folyóba dobva öltek meg. Ő a folyók, hidak, hajósok, hídvámosok, derelyések, és vízimolnárok védőszentje. Elsősorban itt Kelet-Európában örvend nagy tiszteletnek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése