2008. július 22., kedd

Könyvajánló: Fecskék és fruskák

Az Angliában nagy elismertségnek örvendő Arthur Ransome igen termékeny író és főleg újságíró volt, a múlt század első felében, a magyar közönség mégis elsősorban a Fecskék és fruskák sorozat miatt ismer(het)i. A regények jó része Észak-Anglia egyik legcsodálatosabb táját, a Tóvidéket (Lake District) eleveníti meg - az első, címadó kötet is itt játszódik a nagy tavon (Windermere) 1929 nyarán.
A Walker család nyaralásának kezdetén a négy nagyobb (7 és 13 közöttiek) engedélyt kap az apjuktól, hogy kis vitorlásukkal (a Fecskével) a tó közepén álló lakatlan szigetre hajózzanak, és ott táborozzanak. A szigetnek azonban a két helybéli Blackett lány is állandó látogatója (vitorlásuk neve után ők a fruskák), ami komoly kalandokat eredményez szárazon és vízen: éjszakai hajózás, „tengeri” csata a kiszolgált kalózzal (ő a Blackett lányok nagybátyja) és kincskeresés. Közben igazi cserkészéletet élnek: táborverés, szabad tűzön főzés, horgászat és kirándulások gazdagítják mindennapjaikat.
Azt hiszem, Arthur Ransome művei joggal kerülhetnek be a cserkészek és főleg a vízicserkészek „kötelező” olvasmányai közé. (Egyébként a világhálón is elérhetőek. Pl. ITT.)

2 megjegyzés:

BG írta...

A Fecskék és fruskák folytatása a Nem akartunk tengerre szállni, amikor is egy vitorlás sodródik ki a négy gyerekkel (John, Susan, Roger & Titty) Ipswich mellett a nyílt tengerre, hogy aztán valahol egészen máshol érjen partot: szintén izgalmas olvasmány általános iskolásoknak.

http://mek.oszk.hu/00200/00292/

Névtelen írta...

A dátumok körül van egy kis kavarodás: A fecskék és fruskák 1929-ben játszódik, a Fecskevölgy egy évvel később, de a Kangcsendzönga megmászásánál azt írják fel a konzervdobozban talált papírra, hogy "1931. augusztus 11.
Megmásztuk a Kangcsendzöngát."
Állítólag, miután az író észrevette a nyilvánvaló tévedést, az első kötetet át akarta dátumozni 1930-ra.