2012. október 8., hétfő

Nyári emlékek - 2012

Mosoni-Duna, Tisza

Az idei nyár is igen gazdag volt vízicserkész megmozdulásokban: a különböző csapatok által szervezett túrák és táborok mellett a Mosoni-Dunán és a Tiszán zajlottak központi szervezésű programok. Augusztusban került sor a tavalyi VVK képzési programjának lezárására, a vízicserkészvezető-jelöltek vizsgatúrájára, ezzel szinte majdnem egy időben pedig a 2013-as jubileumi Tutajtúra útvonalbejáró előtáborára.

A VVK2011 vizsgatúráját a Mosoni-Dunára szervezték meg a kadétok, akiknek az is feladatuk volt, hogy szakágon kívüli cserkészeket is bevonjanak a programba. A három magyarországi jelöltön kívül (KMCSSZ-es kadétunknak, Tóth Ildikó Kormoránnak máshogy kell majd számot adnia a tudásáról) a 14-es Holló cserkészei és a két vizsgabiztos (Kobra és Izzó Parázs) vett részt a túrán, amely a 87. fkm-nél kezdődött, és Győrben, valamivel a 15. fkm felett ért véget.

A háromnapos Mosoni-Duna tábor a vízicserkész-vezetői képesítési és a szakági jelvények átadásával ért véget. Képesített vízicserkész-vezető lett Erős Csongor Sasszem (14. Holló) és Schulek Iringó Napsugár (442. Báthory), míg Pallos Péter Csikó (196. Damjanich) vízicserkész szakági jelvényt kapott.


További fotók ITT.

Augusztus 12. és 17. között zajlott le a 2012-es próba tutajtúra a Tiszán, ami a jövő évi - az 1913-as vági tutajút emlékére rendezendő - nagy szabású jubileumi tábort készítette elő. Az idei elő-tutajozáson 15 cserkész vett részt Argentínából, a Felvidékről, Magyarországról és Németországból.

 A tutaj prototípusát másfél nap alatt építették fel Jándon, a 690. fkm-nél, majd egészen Tuzsérig ereszkedtek le, nagyjából a 616. fkm-ig. A legénység (és leányság) a tutajon élt: főzött, játszott, aludt, míg a beszerzést az expedíció hazai főszervezője Barna János Nusi, az esztergomi 14. sz. Holló cserkészcsapat parancsnoka intézte a kísérő járművel.


A "Tutajtúra - 2013" részletei hamarosan megtekinthetők lesznek a www.tutajtura.com honlapon, de addig is a túráról készült fényképeket ITT találjátok.


2012. április 12., csütörtök

Új évad - új szabályok

Megújult a Hajózási szabályzat; a hamarosan elkezdődő új vízi évadra már a 2012. január 1-jén hatályba lépett új szabályok vonatkoznak.


A legfrissebb varázsszó, amit meg kell jegyeznünk: az 57/2011. (XI. 22) NFM számú rendelet a víziközlekedés rendjéről. Ezzel egyidejűleg a korábbi szabályzat (a 39/2003. (VI. 13.) GKM rendelet) hatályát veszti, bár természetesen csaknem minden sora visszaköszön a januártól érvényes jogszabályban. Nem kell tehát megijedni: nem leszünk kénytelenek vadonatúj dolgok magolására fordítani a túrázásra is remekül felhasználható időt, azonban ha a minket elsősorban érdeklő előírásokra koncentrálunk, mégis akad újdonság.

A II. rész A, 4. fejezet 4.07 cikkének 3. bekezdése például újraszabályozza a mentőmellény viselését, és visszaállítja a korábbi állapotot: mostantól újra csak a 14 évesnél fiatalabbaknak (és természetesen életkortól függetlenül minden úszni nem tudónak) kötelező a mentőmellény viselése a csónakban. (Legutóbb 16 év volt a korhatár.)

A II. rész A, 1. fejezetének 1.02 cikke újra bevezeti a vízitúra vezetőjének fogalmát (ezt inkább szó szerint idézem, mert annyira fontos):

3.a. Szervezett, csoportosan haladó evezős vízijárművek részvételével zajló vízitúra – tíznél több evezős vízijármű részvétele esetén – vízi túravezető vezetésével bonyolítható le.
3.b. A 3.a. bekezdésben említett vízitúra elindulását, túravezetőjének személyét és a tervezett útvonalat a túravezető az indulást megelőzően köteles bejelenteni a területileg illetékes vízirendészeti szervnek.
3.c. A vízi túravezetőre a túrában részt vevő vízijárművek és személyek vonatkozásában a 3. bekezdésben az edzőre meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
(3. Sportegyesület 14. életévét be nem töltött, úszni tudó és az e Szabályzat rendelkezéseit ismerő sportolója csónakot, illetve gépi hajtás nélküli vízi sporteszközt a sportegyesület edzőjének irányítása és felügyelete, továbbá mentőeszköz használatával és mentőmotoros vagy kísérő kisgéphajó biztosítása mellett vezethet.
Az edző felügyelete akkor tekinthető teljesítettnek, ha
a) minden sportolóra folyamatos rálátása van, és
b) a segítségnyújtáshoz vagy beavatkozáshoz 2 percnél több idő nem szükséges.)
3.d. A vízitúra vezetőjének vízijárművét a Szabályzat II. rész 3. melléklet „U” kódlobogójával (II-3. melléklet) kell megjelölni. A lobogó (oldalélének) mérete legkevesebb 0,3 m és az helyettesíthető azonos megjelenésű táblával.


"U" lobogó

3.e. A vízitúra vezetője jogosult a túra résztvevőinek közlekedési magatartására vonatkozó utasítást adni, amelyet a résztvevők kötelesek végrehajtani.
3.f. Vízitúra korlátozott látási viszonyok között nem folytatható.

Újdonság az is, hogy újra lehet keresztezni a gyorsjáratú hajók útvonalát csónakkal is - ezúttal 1500 m-en kívül (I. rész 3.03 cikk 8.b)

2012. március 3., szombat

Jubileumi tutajtúra

Ahoj, minden vén Tengeri Medvének, kézcsókóm a csinos Sellőknek!

2013-ban ünnepeljük a hazai cserkészet megalakulásának 100 éves évfordulóját.
A központilag szervezett események mellett, nagyszabású vízicserkész programmal szeretnénk emlékezni a Vági-tutajút centenáriumán. Az ötlet a KMCSSZ II. kerületétől, Argentinából származik. Fő szervező: Demes Sanyi, ki a 18. sz. Bartók Béla cserkészcsapattal már több nagyszerű tutajtúrát rendezett.

Remek kezdeményezés, de hatalmas munka.
Hozzuk össze a világban szétszórt magyar vízicserkészeket egy intenzív, erőt próbáló túrára! Tanuljunk egymástól, szülessenek barátságok!

A program előkészítéséhez szükségem van a vízicserkész közösség érdeklődésének felmérése. Kérlek, jelezzen vissza, kinek lenne kedve egy efféle kalandba nem csak becsöppeni, hanem bedolgozni is!

Köszönettel:
Barna János - Nusi
Esztergomi 14-es Holló cscs.
electricnusi gmail com