2009. október 21., szerda

Tavaszi kormányosképző

A Magyar Cserkészszövetség Vízi szakága Kormányos (kenu) különpróbára felkészítő képzést hirdet a szövetség tagjainak.

A jelentkezés feltétele:

Működő vagy rendes tagság egy működő cserkészcsapatban
Életkor: betöltött 16. év
Első vagy annál magasabb cserkészpróba vagy képesítés
Legalább két évvirág (kétéves cserkészmúlt)
Evezős (kenu) különpróba vagy legalább részvétel néhány vízi túrán evezősként
Úszástudás (200 m)
Az eszméletvesztéssel járó betegség kizáró tényező!

A képzés időpontjai: 2010. május 2. szombat reggel 10-től délután 5-ig, 2010. május 22. vasárnap reggel 10-től délután 5-ig és 2010. június 11. péntek délután 5-től 2010 június 13. vasárnap délután 5-ig. A sikeres próbázáshoz mind a három képzési alkalmon részt kell venni.

A képzés helye a Római-part és a Szentendrei-ág. Találkozó minden alkalommal az Óbudai Sportegyesület vízi telepén. (1031 Budapest, Rozgonyi Piroska u. 28.)

A képzésre ajánlott nyomtatott szakirodalom:
Dr. Rakovszky András: Vízicserkészek túrakönyve, Márton Áron Kiadó, Budapest, 1999, vagy
Bokody József: Vízitúrázók kézikönyve, Mezőgazda Kiadó, Budapest, 2001

A képzés költsége: körülbelül 5000 Ft

Jelentkezési határidő: 2010. április 1.

Jelentkezni a vizi [kukac] cserkesz [pont] hu címen lehet.

Tárkányi Botond Kobra vcst.
X. ker. vízi szakvez


2009. október 13., kedd

Hollók az Által-éren

Az esztergomi 14. sz. Holló cscs. öregjei már évek óta zárják a vízi évadot a Mikovinyi Sámuel Emléktúrával, amely az Által-ér Tata és Dunaalmás közötti szakaszán kerül megrendezésre.
Így volt ez idén is: az "öreg hollók" október 3-án ott voltak az idei 430 résztvevő között, és élvezték a remek társaságot és hangulatot. Ígéretük szerint jövőre talán Esztergomig mennek tovább.

Néhány kép a túráról:


Itt inkább még olyan, mint egy csatorna...


...de később vadregényesebbé válik.


Sőt, olyanok is akadnak, akik borulnak. (Megj. a képen NEM vízicserkészek láthatóak!)


Nusi kapitány a parancsnok.

A többi képet ITT nézhetitek meg.

2009. október 8., csütörtök

Évadzáró

Október 4-én tartotta évadzáró összejövetelét az Óbudai Sportegyesület, amelyhez személyes kapcsolatok fűznek néhányunkat, így mi is részt vettünk egy kisebb különítménnyel a rendezvényen. Egészen pontosan: éltünk a lehetőséggel, és gyorsan elmentünk még egy - vélhetően - utolsó idei túrára. Egy kicsit mi is ősziesen mozogtunk ugyan, hiszen a Római-partról csak a Tündér- és a Luppa-szigetig eveztünk, aztán süttettük magunkat a finom őszi nappal Sanyi bácsi büféje előtt.
Kár, hogy kevesen jöttünk össze, de akik vették a fáradtságot, gyönyörű élményben volt részük: csodálatos napsütés, valószerűtlenül kék ég, és színpompás folyópart - tavaszig is ki fog tartani bennünk a kép.

Kobra
Sancho
Gergő

2009. szeptember 25., péntek

VVK őszi túra

12 vízicserkész, 2 őrsi csónak, 1 kg gumicukor és 30 fok… Ez már rossz nem is lehetett! :)
Szeptember 18-a estéjén Esztergomban a Ferences rend sporttelepén vertünk tábort. Miután álltak a sátrak és berendezkedett mindenki a maga kuckójában, nekiláttunk a vacsoránknak: tea és virsli - azaz tersli - volt a menü. Tele hassal és közös erővel megszerkesztettük minden idők egyik legszebben sikerült zászlórúdját, bár sokan ezt csak ürügynek tartották arra, hogy a gumicukor zacskója már most kinyíljon… Zoli és Dawkie is begurult közben, akik szintén elfogyasztották a vacsora adagjukat, majd a szomszéd kemping halk zenei aláfestésével jót beszélgettünk a tűz körül. Éjfél körül a zene is és mi is nyugovóra tértünk, tele izgalommal és várakozással…
Másnap reggel 6 óra. ÉBRESZTŐ!!!! Rövid reggeli torna, hogy a jégcsapok leolvadjanak rólunk, aztán már indult is a pakolás. Miközben képzeletben még mindenki a jó meleg hálózsákjában járt, Áron sürgetésére azért csak-csak sikerült összepakolnunk, és még egy reggeli teára is futotta idő. Rövid séta a sporttelep és a csónakház között, ahol már Pali is várt minket, és a nagy szembesülés: hogyan is néz ki egy őrsi csónak! Zsili forgalomirányítása mellett, sikerült vízre bocsátanunk a hajókat, amit egy gyors reggelivel ünnepeltünk meg. Kiderült, hogy az egyik csónak a ’20-as évekből a másik pedig a háború előtti időkből származik, bár abban nem voltunk biztosak melyik évszázadról és háborúról beszélünk…
Hajóbeosztás, bepakolás, vízre szállás, és már szeltük is a vizet! Gyönyörű látvány volt, ahogy ezekkel a hatalmas csónakokkal, szikrázó napsütésben a Bazilika és a Mária Valéria híd tövéből elindultunk meghódítani a Dunát.
Az evezésbe szép lassan kezdtünk belejönni, egy idő után már nem is kocogtak olyan gyakran az evezők. Ahogy a Nap egyre följebb kúszott az égbolton, az idő is úgy melegedett, ezt észlelve a csónakban evezők biztosították a hátul(azaz elöl) ülőket az állandó Duna-vizes hűtésről… Útközben láttunk egy „valamit, amit nem használnak”, egy házat, ami már-már idegesítően követett minket, és a híres Vöcsök is elhúzott mellettünk. Hamar kiderült, hogy a szapolyként kapott festékes vödör nem csak jó vicc volt Nusitól: a hajó vízáteresztő képessége egyre inkább közelített a papírcsónakok szintjéhez. Sebaj, jó alkalom a pihenésre! Mert arra szükségünk volt... Valószínűleg az őrsi csónakok jellegzetessége, hogy az evező 10 perc után feltöri az ember kezét, az ülőgumók az elhalás szélére kerülnek, ill. a lábak zsibbadása ellen csak a női lovaglópóz az ideális ellenszer.
Tízóraira egy szedres mellett kötöttünk ki, a sport szelet már csak ráadás volt. Pár perc pihenő és egészségügyi szünet után folytattuk is az utunkat.
Az ebédet egy ligetes partszakaszon fogyasztottuk el, majd volt, aki hason, volt, aki embrió pózban, volt, aki csendesen, volt, aki annál hangosabban, de szép lassan szinte mindenki álomba szenderült… Rövid pihi után Áron bársonyos hangjára ébredhettünk, amit csak a morfológia teszt tudott tovább fokozni!
Miközben tovább indultunk, a vízhólyagok száma egyre csak növekedett egyenes arányosságban a kifejlesztett pózok és evezési technikák számával. A Táti-sziget látványa és a maradék gumicukor megkettőzte mindenki erejét, és egy pillanat alatt ott is voltunk az esti táborhelyünknél. Ha azt gondolja a kedves olvasó, hogy a VVK alatti portya táborhelye luxus szintű volt, hát téved! Tükör, fotelek a tűzhely körül, étkészlet, fűrész, dugóhúzó és egyéb finomságok vártak minket a sziget csücskében lévő táborhelyen.
Valaki a vacsorát készítette, a másik fáért ment, a többiek pedig a sátrakat állították, össze voltunk szokva, mint egy nagy család :)
Egy idő után már mindenki a tűz körül állt, és kopogó szemekkel nézte a fortyogó paprikás krumplit. A vacsora után kisebb-nagyobb csoportokban nevetgéltünk tovább, és csak fokozta a jókedvünket, amikor megtudtuk, hogy már a morfológia vizsga sem hiányzik a képesítésünkhöz!
Kiálltunk a sziget csúcsára, csendben, előttünk csak a végtelen Duna. Behunytuk a szemünket, a VVK-ra gondoltunk, az ezernyi szép emlékre, a Vágra, az esti tábortüzekre. Képzeletben ott izzadtunk a szlalompályán, vagy tanultuk fejlámpával a Hajózási szabályzatot. Kinyitottuk a szemünket, és tudtuk, hogy mindez megérte. Vízicserkész-vezetők lettünk, egy nagy család befogadott minket. Nem a papír számít, nem a felvarró, hanem az a rengeteg élmény, tudás és szeretet amit kaptunk, és adtunk egymásnak.
Az est hátralevő részét a tűz körül töltöttük közösen, közben „gyütt a part”, megtudtuk, hogy mindenki osztályában volt legkisebb ember, és még esti mesét is hallgattunk. A hálózsákba mindenki jóleső fáradtsággal bújt be, de ez főleg a nevető izmoknál jelentkezett…
Vasárnap reggel, fél 8. ÉBRESZTŐ!!! Gyönyörű napsütésre ébredtünk, mintha a Duna a Napban folytatódott volna, úgy ragyogta be az egész szigetet.
Reggeli, mosogatás, pakolás, táborbontás, szapolyozás és már vízen is voltunk! Lefelé csak úgy száguldottunk a Dunán, így belefért bőven a csorgás is… Készültek a promó videók és képek, volt parasztrafting, láttunk óriás magyar zászlót, volt, aki meg is mártózott, és az izgalmakat csak fokozták a vérre menő versenyek a két hajó között.
Kikötés után a hajókat visszaraktuk téli hajlékukba, majd a maradék kaját kezdtük elpusztítani. Elköszöntünk Palitól, Zolitól és Dawkietól, majd a málháinkkal mi is elindultunk a vasútállomás felé. Áron tartott idegenvezetést, megismerkedtünk a világ legszemtelenebb csövesével, OTP-ben is jártunk, majd miután Árpi és Sancho vonatra szállt, a jól megérdemelt jutalmunkat is elfogyasztottuk az állomáson…
A vonatút már csak jutalom volt, amikor éppen nem nevettünk, akkor aludtunk.
12 vízicserkész-vezető, 2 őrsi csónak, 1 kg gumicukor és 30 fok…. Ez tényleg szuper volt! :)


Ha érdekelnek a túrán készült képek, ITT megtekintheted őket.

2009. szeptember 22., kedd

Által-ér VÍZI TÚRA október 3-án!

Ne feledjétek: idén is lesz Által-ér túra Tata és Dunaalmás között, az 1747-ben Mikoviny Sámuel által tervezett és építtetett szakaszon. A jeles mérnök emlékét őrző XIV. Mikoviny Sámuel Emléktúrára 2009. október 3-án kerül sor.

A vízi-túrán 1000 Ft/fő nevezési díj és a nevezésnél leadott, előzetesen már kitöltött nevezési lap ellenében bárki részt vehet. Célszerűen túrakenuval, vagy bármilyen vízi járművel, melynek az akadályokon történő átemelését viszonylag könnyen meg lehet oldani!

TALÁLKOZÁS: 2009. október 3-án (szombaton) 8:00-tól Tatán, a Berta Malomnál; itt történik a regisztráció!
Akik vízi járművüket már előző nap a helyszínre kívánják szállítani, azok a Berta Malom kertjében tárolhatják azokat.

Négyszemélyes túrakenuk korlátozott számban rendelhetők Szakál Lajosnál. (+36-30-6505321)

További információ:
Zöld Sziget Kör Természetvizsgáló Közhasznú Egyesület
Oláh András +36-20-5964880, zoldszigetkor [kukac] gmail [pont] com, www.zszk.hu

2009. szeptember 10., csütörtök

Karcsún és izmosan a vízitábor után

Az idei Vízi Vezetőképzővel csaknem egy időben került sor az 519. sz. Bálint Sándor cserkészcsapat összetett mozgótáborára, amiben kerékpáros és vízicserkész csoport haladt együtt Gyulától Szegedig, végig a Körösökön majd a Tiszán, illetve azok mellett.
A táborban a cserkészek számot adtak, sőt sok esetben számot is kellett adniuk szakági felkészültségükről, erejükről, állhatatosságukról, de mindenekelőtt az összetartásukról. Így aztán eső, szél, elhagyott pótlapát vagy hullámosra tekeredett abroncs – bár zavarta őket –, de fel nem tartóztathatta, így 230 km leevezése és 300 km végigtekerése, kisebb-nagyobb sérülések kezelése és néhány műszaki probléma orvoslása után épségben és csodálatos élményekkel gazdagodva értek Szegedre.
Külön növeli a tábor értékét az, hogy a magyar vízicserkészet zászlóvivőinek számító szegedi cserkészek idén hosszú évek kihagyása után tudtak újra vízi tábort szervezni, de még a járatlanabb legénység (és leányság) is jól vizsgázott. Reméljük, hogy a tábor sikerén felbuzdulva és az élményektől fellelkesedve gyakran ülnek máskor is a liliomos kenukba.
Ehhez kívánunk nekik jó munkát!

Kobra

A tábori beszámolót ITT olvashatjátok.

A tábor képeit pedig ITT nézhetitek meg.

2009. szeptember 1., kedd

Milyen volt az 5. sz. Vízi Vezetőképző Tábor?

Ha megkérdeznénk az idei Vízi Vezetőképző Tábor résztvevőit, hogy melyik volt életük leghosszabb 10 perce, akkor jó eséllyel azt a választ kapnánk, hogy az, amit a Vágban töltöttek beugró feladat gyanánt a 2009-es VVK első napján.
No igen, a partról nem is tűnik fel, hogy a sodrásnak micsoda ereje van, és a vége felé már tényleg csak annak örül az ember, hogy legalább egy helyben tudott maradni. Persze, nincs mit tenni, e nélkül nem lehet elkezdeni a képzést, hiszen itt minden a vízről szól, és jórészt a vízben történik.
A jelöltek megismerkedhettek például a víz fizikai tulajdonságaival Zoltán majszter, a kiváló vizikus színes kísérletei révén, nyomon követhették a víz útját a felhőktől a tengerig, és számba vették, hogy milyen akadályokon kell átverekednie magát ez alatt, és sok-sok órát elmélkedtünk azon is, hogy mit szabad és mit nem, ha vízre szállunk. (Mikor, kivel, hogyan; mit kell magunkkal vinni, mit kell magunkra venni és így tovább…)
Természetesen ez nem minden, hiszen nem elméletben akarunk majd vízi túrákat szervezni, hanem a valóságban, így a jelölteknek nagyon is valóságos órákat kellett eltölteniük kajakban és kenuban, szlalompályán és különböző formációkban. A végén egész jól ment már az a gyakorlat is, amikor két bója körül keringve labdát kell egymásnak dobálni, de a szlalompályán is sikerült mindenkinek nulla hibaponttal végigmennie. A kenus számháború pedig - amellett, hogy naggggyon jó - a kormányzás magasiskolája, hiszen a vízen viszonylag kevés fedezék mögé lehet elbújni…
Ahogy múltak a napok, talán már a tíz perces úszás is jobban ment volna mindenkinek, hiszen attól kellett tartani, hogy úszóhártya nő a jelöltek ujjai közé, annyit voltak a vízben. Persze viszonylag ritkán a borulás miatt, viszont annál többet gyakorolták saját maguk és a társaik kimentését. Ne adja Isten, hogy szükség legyen a tudományukra, de nem vallanának szégyent. (Ami a borulást illeti, kezdő kajakosoknál persze természetes, hogy az ember beszáll az egyik oldalon, aztán ugyanolyan gyorsan kiszáll a másikon, de volt egy olyan hatszemélyes kenunk is, ami labilitása folytán inkább csak csípőerősítő egyensúlygyakorlatokra volt jó, mint túrázásra. :-)
Ilyen körülmények között mindenki a kedvenc foglalkozására, a nap egyik fénypontjára: a masszázsoktatásra várt délutánonként. Komolyan az volt az ember érzése, hogy ez még a Horalkynál is népszerűbb, pedig annak is megvan a romantikája, amikor a kalózok elásott kincsét keressük a lakatlan sziget fövenyén… (Mert ez így jó!)
(Valójában a kalózok csak vendégszerepeltek a táborban, ahol igazából a komáromi naszádosok kiképzése folyt idén.)
Aztán eljött a nap, amikor végre egyedül is kiengedtük őket „az ismeretlenbe”, és azt hiszem, teljesen elégedettek lehettünk a nagy túrán nyújtott teljesítményükkel akár a vízi jártasságot, akár a leleményességet tekintjük. Így aztán a tábor végén a 6 felvidéki és a 10 anyaországi jelölt ünnepélyes keretek között megújította a fogadalmát, és vízicserkésszé üttetett. :-) Ha minden jól megy, és a hátra lévő feladatokat sikerrel teljesítik, akkor őszre a vízicserkész-vezetői képesítést is megkapják.
Ehhez kívánnak nekik jó munkát a kiképzők:

Asztalos Zoltán - Komárom
Borka Dávid, táborparancsnok - Érsekújvár
Borka Iván atya - Nagymegyer
Dudich Tamás - Léva
Esse Bálint - Érsekújvár
Kocur László - Komárom
Salgó Viktória - Udvard
Takács Gabriella - Szepsi
Tárkányi Botond - Budapest
Zachar Pál - Ipolyság

Kobra

Az 5. sz. VVK képei

2009. augusztus 17., hétfő

Véget ért a VVK tábor

Óriási áttörésként könyvelhetjük el az idei a Vízi Vezetőképző tábort, amely augusztus 16-án ért véget.
Az elmúlt években sajnos nem volt Magyarországon vízicserkész-vezetői képzés, a 2007-es VVK azonban nagyszabású együttműködés kezdetének bizonyult. Akkor a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség által rendezett képzést 2 hazai vezető fejezte be sikeresen, az idei táborban pedig 6 felvidéki és 10 magyarországi jelölt vett részt, és kapott vízicserkész minősítést. Reméljük, az utófeladatok sem jelentenek majd akadályt, és ősszel mindannyian megszerzik a vízicserkész-vezetői képesítést is.

A táborban részt vevő jelöltek:

Antal Tamás - Ipolyság
Bencze Dávid - Tardokedd
Boros Árpád - Szolnok
Ficza Szilvia - Érsekújvár
Gombos Gergely - Budapest
Göttli Attila - Paks
Huszár Gábor - Cegléd
Juhász János - Cegléd
Kiss Márton - Pozsonypüspöki
Lados Bence - Dunavarsány
Magyar Balázs - Szombathely
Morvai Bernadett - Ipolyság
Sefcsik Mária - Százhalombatta
Szendi Tünde - Kürt
Vida Krisztina - Százhalombatta
Ware Áron - Hegyesd

2009. augusztus 2., vasárnap

Hogyan lehetsz vízicserkész?

Az OIB június 2009. június 6-án jóváhagyta az új vízicserkész tervezetet, amely szerint azt tekintjük vízicserkésznek, aki 5-öt megszerez az új vízicserkész különpróbákból. (Az öt között legalább egy olyannak kell lennie, ami mellett az áll, hogy "alappróba".)

A különpróbák listája a következő:

Árvízvédelem, folyószabályozás
Csónakjavítás és karbantartás (csónakfajtánként külön-külön próba)
Édesvízi élővilág
Elsősegélynyújtás
Evezős (kenu vagy ladik) – ez is lehet alappróba
Evezős (guruló üléses hajó vagy őrsi csónak) – ez is lehet alappróba
Hagyományos hajózási kommunikáció (morze, szemafor, kódzászlók - külön-külön próba)
Hajózástörténet
Hajómodellezés
Hullámlovaglás
Horgászat
Jégvitorlázás
Kajak – ez is lehet alappróba
Kisgéphajó-vezetői képesítés
Kormányos (kenu vagy ladik)
Kormányos (guruló üléses hajó vagy őrsi csónak)
Könnyűbúvár (fokozatonként külön)
Meteorológia
Motoros csónak (4 kW motorteljesítményig)
Széllovaglás
Tengerészcsomók
Tengeri élővilág
Tengeri kishajó – vitorlás vagy motoros (képesítésenként külön: IV. osztályú: 3 mérföldes, III osztályú: 12 mérföldes, II. osztályú: 200 mérföldes, I. osztályú: korlátozás nélküli)
Úszás (alapszint és versenyszint külön)
Vadvízi evezés / kajak
Vadvízi evezés / rodeókajak
Vadvízi evezés / kenu
Vadvízi evezés / rafting
Vadvíz / riverboogie
Vadvíz / canyoning
Vadvízi túravezetői képesítés
Vitorlás csónak (10 m2-ig) – ez is lehet alappróba
Vitorlás kishajó-vezetői képesítés
Vitorlás kishajó legénység (mansaft) – ez is lehet alappróba
Vízből mentés
Vízi robogó (jetski)
Vízisí és wakeboard

Persze a lista még bővíthető (várom az ötleteiteket), de a részletes kidolgozás némi időbe telik (várom azok jelentkezését, akik szívesen segítenek a kidolgozásban). Jelenleg csak az Evezős (kenu, ladik), a Kormányos (kenu, ladik) és a Kajak különpróba van kész részletesen. (Aki kéri, annak szívesen elküldöm, ha levelet ír a vizi kukac cserkesz pont hu címre.)

2009. július 7., kedd

Már az iwiw-en is!

Új klubot hoztunk létre a népszerű magyarországi közösségi oldalon az iwiw.hu-n. A végleges honlap elkészültéig (amivel kapcsolatban ígéretes tárgyalások és munkálatok folynak) a magyar vízicserkészek nevű klubban is tarthatjuk a kapcsolatot.

A nyárra jó evezést/vitorlázást/búvárkodást/horgászatot stb. mindenkinek!

2009. március 12., csütörtök

Kedvcsináló videó

Március 15-én lejár az idei Vízi Vezetőképző jelentkezési határideje. Addig is érdemes megnézni a tábor kedvcsináló videóját:

http://www.youtube.com/watch?v=xiIQOh8NM8k

2009. március 9., hétfő

Újra akcióban az AQUAPOL

2009. március 2-8. között került sor az AQUAPOL első idei ellenőrzési akciójára, ami a Duna magyar területen lévő szakaszaira terjedt ki, a hozzá tartozó, közvetlenül hajózható mellékágakat, öblözeteket is beleértve. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitánysága a fokozott ellenőrző tevékenységét a Duna menti parti területekre is kiterjesztette.

Az akcióhét során a kapitányság ellenőrzésben részt vevő 291 munkatársa összesen 408 belvízi hajót, 3 kedvtelési hajót, 7 személyszállító hajót, továbbá 23 úszó munkagépet vizsgált át, melynek eredményeképpen 25 esetben tettek feljelentést túlnyomórészt víziközlekedéssel összefüggő okok miatt.

Az AQUAPOL az európai belvízi, illetve tengeri hajózási útvonalakon és kikötőkben illetékes rendőri szervek és hajózási hatóságok együttműködése. A 2002-ben belga-holland-német részvétellel létrehozott, az Európai Unió által támogatott vízirendészeti hálózat az elmúlt évben már tizenhárom európai állam hatóságait foglalta magában, de a tagországok száma várhatóan tovább növekszik majd.

2009-ben a szervezet soros elnöke Tóth Zoltán r. alezredes, rendőrségi tanácsos, a Budapesti Rendőr-főkapitányság Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányságának vezetője lett, aki 2005 óta képviseli Magyarországot az AQUAPOL tanácsában.

2009. február 1., vasárnap

Vízi Vezetőképző Tábor

A Magyar Cserkészszövetség a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetséggel közösen Vízi Vezetőképző Tábort hirdet.

A jelentkezés feltétele:
* betöltött 18. életév
* őrsvezetői vagy annál magasabb képesítés
* úszástudás (legalább 200 m; az eszméletvesztéssel járó betegség kizáró tényező)
* legalább két évvirág (két éves cserkészmúlt)
* csapatparancsnoki ajánlás

A tábor helyszíne: Szímő (Felvidék)
A tábor időpontja: 2009. augusztus 7-től 16-ig
A tábor költsége: 60 €
A jelentkezés határideje: 2009. március 15.

Jelentkezési lapot a vizi (kukac) cserkesz (pont) hu címen kérhetsz, az előjelentkezők pedig automatikusan megkapják. A jelentkezési lapot elektronikusan kitöltve a fenti címre kell majd visszaküldeni. A táborba kinyomtatva, aláírva, lepecsételve, a cserkészigazolványoddal, a csapatparancsnoki ajánlással és a legmagasabb képesítés igazolásával kiegészítve kell elhozni.

2009. január 27., kedd

Budapest Boat Show 2009

A Budapest Boat Show a hazai és külföldi hajóipar kínálatával várja a vízi sportok kedvelőit 2009. február 12-től 15-ig a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban (1101 Budapest, Albertirsai út 10.). A hajószalon látogatói 158 gyönyörű jacht, illetve motoros versenyhajó, a legkülönfélébb vízi sportszerek és sporteszközök, jet-skik, szörfök, hajózáshoz szükséges felszerelések, ruházati cikkek között válogathatnak.

Igazi kuriózum a Budapest Boat Show kínálatában az Első Magyar Veterán Fahajók Egyesületének bemutatója. Standjukon a régi magyar hajóépítő mesterek remekművei elevenednek meg: az 1930-as és a '60-as évek között készült hajók eredeti formában, felújított állapotban láthatók. A modellek mindegyike működőképes. A jövő hajóépítő mestereinek munkáit pedig Magyarország egyetlen ilyen szakirányú képzést nyújtó intézményének, az Asbóth Sándor Középiskola diákjainak bemutatójából ismerhetik meg a látogatók. A standon kialakított műhelyben a kishajók és csónakok építésének mesterfogásait is láthatják az érdeklődők.

Az idei Budapest Boat Show-n két medence várja a látogatókat. Az „A" pavilon élménymedencéjében hajómodell versenyen tehetik próbára navigációs képességüket a vállalkozó kedvűek, a gyerekek pedig a szörfözés és vitorlázás rejtelmeit ismerhetik meg szakavatott oktatók segítségével. A másik medencében mentőkutyás bemutatót láthat a közönség.

Nyitva:
2009. február 12-14. 10.00-18.00
2009. február 15. 10.00-17.00

Napijegy: 1300 Ft
Családi jegy: 2600 Ft
Kedvezményes jegy: 800 Ft

A családi jegy két felnőtt és két 14 éven aluli gyermek belépésére jogosít. Kedvezményes jegy vásárolható a felnőtt kíséretében érkező 14 éven aluli gyermek, nyugdíjas, valamint a diákigazolvánnyal rendelkező fiatal részére. 6 éven aluli gyermekek számára a belépés díjtalan!

2009. január 16., péntek

VVK 2009

A legfrissebb hírek szerint az idei Vízi Vezetőképző Táborra augusztus 7-től 16-ig kerül sor. A részletekről minden jelentkezőnek értesítést küldünk.

A március 15-i határidőig még természetesen lehet jelentkezni! (Azoknak is, akik az előjelentkezést elmulasztották.)

2009. január 14., szerda

Magyar világbajnokok

Magyar egység nyert az új-zélandi repülőhollandi-világbajnokságon. A Majthényi Szabolcs, Domokos András egység mindkét csütörtöki és szombati futamot megnyerte, a vasárnapi futamot pedig rajt-cél győzelemmel zárta, és ezzel megszerezték hatodik világbajnoki aranyérmüket.
Gratulálunk!

2009. január 5., hétfő

...és boldog új évet!

Evezésben, úszásban, vitorlázásban, búvárkodásban, vízi síelésben és hasonlókban, illetve jó társaságban és csodálatos élményekben gazdag boldog új évet kívánunk minden cserkésztestvérünknek.

a magyar vízicserkészek